CORONA VİRÜS ve EKONOMİ

 CORONA VİRÜS ve EKONOMİ

Coranavirüs dünyada Çin den başlayarak dünyanın üçte ikisini etkilemiş durumda.Virüsün tedavisi ve kontrol altına alınması sağlıkçıların görevi.

Ben ekonomik boyutlarına bakacağım virüsün Türkiye ye faturası ne olacaktır. Piyasalar kilitlenmiş durumda hükümet bir paket hazırlıyor pakette işçi, emekli, memur,  küçük esnaf ve dar gelirli kesim pakette YOK sayılmış yine sermayeye büyük pay aktarılmış olduğunu görüyoruz.

Merkez Bankasında bugünler için ayrılan bir fon vardı 47 MİLYAR hükümet bu fonu YANDAŞ müteahhitlere ödeme yapmak için kullandı.

Gün geldi bu fon bugün gerekli oldu ama elde avuçta bir şey kalmadı.

Kalabalığa hitap eden TÜM sektörler kapatıldı. Hatta fabrikalar ve buna benzer toplu işyerleri ve halkla temas halinde olan işletmeler faaliyetlerini durdurmak zorunda bırakıldı.

Evine günlük ekmek götüren işçilerimiz günlük  yevmiye alan vatandaşlarımız ne yapacak.Vatandaşın zorunlu harcama yaptığı giderlerden bir indirim söz konusu değil.Vatandaş çalışıp kazanacak ki harcama yapabilsin yani ücretli çalışan kesimi adeta açlığa mahkum ediyorsunuz.

Zaten ekonomik sıkıntı içinde olan bu vatandaşlarımız daha da zor bir yaşam içerisine sokulmuşlardır.

Hükümetin yani SARAYIN bu çaresiz kalan vatandaşlarımızın durumuna acil çözüm getirmelidir.

Piyasalara para sürülmediği takdirde  her hangi bir tedbir alınmadığı durumda örneğin kredi ödemelerinin, faizlerin kamu alacaklarının belirli bir süre ertelenmemesi durumunda ORTAYA vahim sonuçlar çıkacaktır.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum virüsün faturası çok ağır olacaktır ezilen ücretli kesim bu yükün altıda kalacak sonuç yıkım olacaktır.Sarayın derhal tasarrufa gitmesi alınan tedbir paketinin dengeli dağıtılması gerekir. 

Yoksa hükümet, yani saray doğacak her türlü ekonomik sonuçlara katlanmak ZORUNDA kalacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.