İbretlik Haberler !

“Elinde Mızrak Kı.ında yaprak” Sözü ile geçtiğimiz günlerde Papua Yeni Gine hakkında haberler yapılmıştı. Konu Para biriminin bizim paramızdan iki kat daha değerli olduğuydu. Biraz araştırınca Para biriminin Avustralya dolarına endeksli olduğu, İngilterenin sömürgesi olduğu bilgilerine ulaştım ancak yinede bunlar bile Papua Yeni Gine gibi okyanus ötesi bir ada devletinin parası dünya liderliğine oynayan Ülkemizin parasından değerli olmamalı.

Ülkeyi deneme tahtasına çeviren Milli Damadımız, Sn Albayrak ‘ a sorsam banada “maaşını dolarlamı alıyorsun diyerek katıla katıla gülebilir” İçerik Sayfası Reklam Alanı  

Ekonomiyi geçelim nasılsa Sürekli gülen ve kendi dünyasında ülkesini dünya lideri gören bir bakana durumu anlatmak çok zor. Mızrağı elimize de alsak, Yaprağı kı.ımıza da sarsak kimse durumu anlamayacak.

Ekonomide tutturamıyoruz bari insan hakları ve Demokrasi endeksinde ne durumdayız diye bakalım derken, Dünya Demokrasi endeksinde 167 ülke arasında 110. sıraya yerleştiğimizi görüyoruz. Sondan birinciliğe bu performansla 5 yıla kalmaz ulaşırız.

Demokraside Filistin ve Nijeryanın ardından 110. sırada olmakta sadece yönetimin suçu olamaz. Halk için söylenecek söz de olmalı. Mühür elinde olanında sorumluluğu vardır. Kabilelerin birbirini yokettiği Nijerya dan bile 2 sıra gerideyiz, daha yukarıda olanları saymayayım.

Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Demokrasi sıralaması yönetimsel yanlışlarla aşağı düşerken; toplumun yada bireylerin suçu yok diyorduk ki, Bu defa haber Amazonlardan geldi. tam da sorumuzun cevabı gibiydi.

COVID sürecinde ilk başlarda yapılan doğru işler aman ekonomi çökmesin, kasada para kalmadığı görülmesin diye yanlış işlere dönüşmeye başladı. Toplumun duyarsız ve tedbirsizliği de salgını 2. dalgaya mı götürüyor dedirtecek boyuta taşıdı. Devlet ipin ucunu vatandaşa verdi. ipi elinde tutsa herkesi beslemek zorunda, en iyisi ipi vatandaşa vermekti. O da aş , iş, ekmek dedi beline doladı. İş haricinde de durduruladılar. O düğün senin bu cenaze benim, o eğlence sizin bu avm bizim düğünde sahte para atar gibi çevreye virüs yağdırdılar. İnsanlar silah zorula maske takacak kadar duyarsızlaştı.

İşte tam burada bir haber aslında bizim tepeden tırnağa nasıl duyarsız bir toplum haline geldiğimizi, bunda bile eli mzraklıların bizden önde olduğunu gösterdi.

Brezilya’da Amazon yerlileri, koronavirüse karşı daha iyi koruyucu önlemler alınması talebiyle ülkedeki ana yollardan birini trafiğe kapattı.

Novo Progresso kenti yakınarında yaşayan yerliler, kabilenin dört yaşlı liderinin ölümünden ve onlarca vakadan yetkilileri sorumlu tuttu. 

Protestocular, yaşadıkları bölgeye giriş için hiçbir kısıtlama olmadığını ve dışarıdan gelen kişilerin virüsü getirdiğini söylüyor.

Brezilya Sağlık Bakanlığı verilerine göre yerliler arasında koronavirüs vaka sayısı 20 bini aştı, 338 kişi de hayatını kaybetti.

ve Ellerinde Mızrakla Otoyolu kesen ilkel kabile yerlileri…

3 Haber 3 Ülke ve 3 Kıyas

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.