ADANA’daki COVID vakalarını TBMM ye Taşıdı.

Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kentte özellikle 1 Haziran sonrasında artış gösterdiği uzmanlar tarafından da dile getirilen Covid 19 vakalarını Meclis gündemine taşıdı. Şehirde ortalama günlük 300 vakanın görüldüğünü ifade eden Bulut, sağlık çalışanlarının da sıkıntılarını  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da 1 Haziran sonrası artan Covid 19 vakalarını TBMM gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, pandemiyle mücadelenin ekonomik kaygılar nedeniyle  “yeni normal” adı altında 1 Haziran’da terk edildiğini, sürü bağışıklığı politikasına geçildiğini kaydetti.

HASTALAR EVLERİNE YOLLANIYOR

2.5 aylık bu sürede bulaşın her geçen gün giderek yayılırken Sağlık Bakanlığı’nın önlem almak yerine vaka sayılarını gizlemeyi seçtiğini belirten Bulut, yoğun bakımların doluluk oranına ulaştığını, solunum sıkıntısı ve nefes darlığı olmayıp, beslenme zorluğu yaşamayan Covid 19’lu hastaların ilaç verilerek evlerine yollandığını bildirdi.

VAKA SAYILARI PİK YAPTI

Salgının tüm yükünü omuzlayan sağlık emekçilerinin sahada vakalara yetişememesi nedeniyle, birçok ilimizde olduğu gibi Adana’da da vaka sayılarının pik yaptığını ifade eden Bulut,  “Adana’da günlük ortalama 300 kişinin test sonucunun pozitif çıktığı, farklı hastanelerinde 400 ila 500 hastanın tedavi edildiği iddia edilmektedir. Başarılıyız algısı yaratılarak şeffaf olmayan şekilde yönetilen bu süreçte Adana’da pozitif çıkan sağlık emekçisi sayısının 100’ün üzerinde olduğu öne sürülmektedir” dedi.

ŞEFFAF OLUN ÇAĞRISI

Sağlık Bakanlığı’na süreci şeffaf yönetmesi için çağrı yapan CHP’li Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Adana’da, önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç Covid 19 vakası görülmüştür? Kaçı ölümle sonuçlanmış, kaçı Adana’da kaçı Adana dışında defnedilmiştir? Ayrıca Adana’ya yurt ve şehir dışından getirilen defin sayısı kaçtır?

ADANA’DA KAÇ HASTA VAR?

-1 Haziran’da bu yana gün gün belirtilmek üzere Adana’da covid 19 vaka sayısı nedir?

-Pandemi başladığından bu yana Adana’da kaç test yapılmıştır? Bu testlerden kaç tanesi sağlık çalışanlarına yapılmıştır? Adana’daki hastanelere bu açıdan ayrı bir bütçe ayrılmış mıdır, ayrılan bütçe ödeneği ne kadardır?

KAÇ SAĞLIK ÇALIŞANI KORONA OLDU?

-Adana’da ve ülke genelinde kaç sağlık çalışanı koronovirüse yakalanmıştır? 

-Sağlık çalışanlarına düzenli test yapılmadığı iddiası doğru mudur?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.