Orhan Sümer’den MEB ve Sağlık Bakanlığına Önemli Öneriler

ADANA – CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, pandemiyle mücadele kapsamında kapalı köy okullarının yeniden açılarak atama bekleyen öğretmenlerin ve sağlıkçıların köylerde görevlendirilmesini istedi.

♦️Sümer, yaptığı yazılı açıklamada kovid 19 salgınından dolayı okulların açılmasının 21 Eylül’e ertelendiğini, bu tarihte bile nasıl açılacağının ise henüz tam olarak bilinmediğini söyledi.

♦️Okullarda öğrenci sayısının azaltılması, farklı saatlerde eğitim verilmesi gibi önlemlerin düşünüldüğünü belirten Sümer, “Bu tür geçici önlemlerin yanı sıra artık öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlığını ön plana alan yeni bir eğitim politikasının yaşama geçirilmesi gerekmektedir” dedi.

♦️Bu kapsamda köy okullarının yeniden açılmasının gündeme alınmasını isteyen Sümer, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

BİR CUMHURİYET PROJESİYDİ
♦️Köy okulları bir Cumhuriyet politikasıydı. Bir köye okul açılması sadece öğrencilerin okumasının yanı sıra eğitimi köye götürmek amacını da taşıyordu. Bu politika terk edilerek taşımalı eğitime geçilmesi istenilen sonuç elde etmemiştir.

♦️Farklı yerleşim yerlerinden, farklı köylerden gelen çocuklar aynı okullarda eğitim görüyorlar. Böylece, bir yerleşim yerinde görülen salgın çocuklar üzerinden diğer yerleşim yerlerine taşınacaktır. Bu büyük bir risktir.

♦️Bunun için yapılması gereken öncelikli olarak köy okullarının yeniden açılmasıdır. Böylece çok sayıda öğrenci kendi köylerindeki okullara yürüyerek gidecektir. Salgının yayılma riski azalacaktır.

MEB’E YÜK OLMAZ
♦️Köy okullarının büyük bölümü bakım ve onarımdan geçirilmesi durumunda hizmet verebilecek durumdadır. Bakım ve onarım masrafları Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yük getirmeden yerel yönetimlerle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve köy halkının dayanışmasıyla çözülebilecektir.

♦️Atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenin de bu okullarda görevlendirilmesiyle bu sorun da azalacaktır.

♦️Aynı zamanda hem öğrencilerin hem de köy halkının sağlık ihtiyaçları için bir sağlıkçı görevlendirilmesi de yerinde olacaktır. Böylelikle vakalar anında tespit edilerek köy dışına çıkması engellenecektir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.