400 ün Üstünde Ürüne Ek Vergi!

Bir süre önce iki ayrı kararla binden fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti. Dün yayınlanan yeni karara göre; İthalatta, 400 den fazla ürüne geçici vergi uygulaması getirildi.

Konuya ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Daha önce de bin kadar ürüne uygulanan geçici vergi uygulaması da halen yürürlülükte. COVID-19 nedeniyle ekonomide oluşan zararları azaltabilmek adına, ithalattaki girişleri azaltmak için yapılan uygulama Eylül ayına kadar geçici olarak uygulanacak.

Yerli üretimin üzerindeki sıkıntıyı azaltabilmek için alındığı belirtilen kararlardan sonra, tekstil, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, döküm ve kaynak makineleri, gemi vinçleri, pompalar, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, fırınlar, davlumbazlar, kar küreyiciler, kablolar, demir çelikten eşya, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400’ün üzerinde ürüne 30 Eylül’e kadar geçici olarak ürüne göre yüzde 20’ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Ayrıca, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanacak. Plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.