BU KADAR DA OLUR MU DEMEYİN..!!

Ülkede işçi, çiftçi, esnaf, memur, işveren herkes, her kesim canının, yarınının derdine düştüğü bir ortamda bu da yapılacak iş mi? pes dedirtecek işlerin ardı arkası kesilmiyor. Anadolu da yetişen yerli buğdaylara TİGEM Tescil Kurulu tarafından yıllar önce eski Türk boylarının adları verilmişti. Bu sayede Anadolu buğday türleri yerli, milli, Anadoluyu anımsatan kökten isimlerle anıldılar.

TİGEM – Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Tescil kuruluna verilen başvuruda Anadolu Buğdaylarının isimlerinin değişiklik talebi yeralmakla birlikte hangi isimlerle anılacağı ve hangi isimler istendiği başvuruda belirtilmedi.

Konuya en sert tepki Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar ve Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi Kiraz dan geldi.

Dumlupınar  “ TİGEM’in ıslah ve tohumculuk politikaları baştan aşağı yanlış olmakla birlikte bu hamleleri ile ne kadar Milli ve Yerli olduklarını da göstermiş oldular. Atalar boşuna söylememiş, “lafla peynir gemisi yürümez” diye.  Tescil komitesi üyelerinin bu konuya gerekli hassasiyeti göstereceğine inancım tamdır. “ifadelerini kullandı.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi Kiraz “TİGEM Türk Boylarının isimleri verilen bu çeşitlerin isimlerinin değiştirilmesi için müracaat etmiş. Türk’üm diyen bu isimlerden gocunur mu? Neden değiştireceksiniz! Yeni çeşitlere istediğiniz ismi verin.  TZYMB olarak buna şiddetle karşı çıkıyoruz. “ dedi.

Uğur AKPOLAT – Sarıçam Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.