IMF ve Dünya Bankasına Teşekkür ederiz(!)

 IMF ve Dünya Bankasına Teşekkür ederiz(!)

Dünya Bankası,
Coronavirüs vakasının ardından aldığı 12 milyar dolarlık yardım paketini önceki aylarda açıklamıştı. 12 Milyar dolarlık yardım paketi coronavirüsle mücadele etmekte zorlanacak az gelişmiş ülkeleri kapsıyordu.

IMF de geçtiğimiz aylarda düşük bir bütçe açıklamıştı. Virüs ün dünya genelinde onlarca ülkeye hızlı yayılımı ile birlikte mücadele için ekonomik gücü düşük ülkelere verilecek düşük faizli kredi oranında ciddi değişikliğe gidildi.

IMF Başkanı, Kristalina Georgieva nın Financial Times a verdiği röportajda ” insanlar parası olmadığı için ölmemeli” açıklamasında Kredi toplam rakamının 50 Milyar dolara, bu rakamın 10 milyar dolarının az gelişmiş ülkelere, 40 milyar dolar orta gelir seviyeli ülkelere kredi olarak verileceğini açıkladı.

IMF ve Dünya Bankası toplamda 62 Milyar dolarla ülkelere destek verecek.

Aylardır, komşularımız, Avrupa, Asya coronavirüs vakaları ile çalkalanırken Türkiye de hiç vaka olmadığı üzerine sürekli beyanat veriliyordu.

Ve neredeyse bu ülkelerin bir çoğu ile ulaşım, ticaret devam ediyordu. Ve bir zamanlar Çernobil faciasında “bakın çaydan bende içiyorum, bizim çayımız radyasyondan etkilenmedi” diyen bakanın kanserden öldüğü gibi, AİDS vakalarının, Kuş griplerinin nerdeyse hiç görülmediği(!) gibi Coronavirüs te düne kadar nasıl olduysa bize hiç uğramamıştı.

IMF in kapımızda bizden borç almak için(!) beklediğini düşündüğümüzde, (iktidarın iddiasıyla) biz bu kredinin ne kadarını nasıl bir salgın boyutuyla alacağız önümüzdeki günlerde netleşecektir.

IMF ve Dünya Bankasına Teşekkür ederiz(!)
Kredilerin açıklandığı gün Coronavirüs ün ülkemize geldiğinden haberdar olduk. Kredi haberi gölgede kalmasın.

 

Uğur AKPOLAT
ugur@akpolat.com
Sarıçam Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.